Oppilaitoksessa järjestetään erityisopetusta opiskelijoille, joille on laadittu HOJKS. Erityisopetusta annetaan erilaisina suoraan opiskeljoille suunnattuina tukitoimina. Pienryhmäopetus sekä henkilökohtainen ohjaus ja tuki ovat tyypillisiä erityisopetusmenetelmiä. Erityisopetuksen tarkoituksena on varmistaa opiskelijan opintojen edistyminen ja tutkinnon suorittaminen. Jokaisella opintoalalla on erityisopetuksesta vastaava opettaja, ERVA.

Liedon toimipaikan erva:

Kaija Mustikkamaa, puh. 044 090 1332, kaija.mustikkamaa(at)novida.fi

Loimaan toimipaikan ervat:

Autoala
Juuso Hirvensalo, puh. 044 090 1211, juuso.hirvensalo(at)novida.fi

Hius- ja kauneudenhoitoala
Satu Railo, puh. 044 090 1217, satu.railo(at)novida.fi

Kone- ja tuotantotekniikka
Tuija Mustalahti, puh. 040 900 1553, tuija.mustalahti(at)novida.fi

Liiketoiminta, media-ala
Eija Ronkola, puh. 044 090 1222, eija.ronkola(at)novida.fi

Logistiikka-ala
Joni Alanko, puh. 044 765 4697, joni.alanko(at)novida.fi

Maatalousala
Virpi Loivarinne, puh. 044 320 4517, virpi.loivarinne(at)novida.fi

Rakennusala
Tommi Valtonen, puh. 044 090 1342, tommi.valtonen(at)novida.fi

Ravintola- ja catering-ala
Päivi Varjonen, puh. 044 090 1334, paivi.varjonen(at)novida.fi

Sosiaali- ja terveysala
Lea Karolius, puh. 044 090 1333, lea.karolius(at)novida.fi

Sähkö- ja automaatioala, talotekniikka
Kari Valtanen, puh. 040 900 1295, kari.valtanen(at)novida.fi

Tekstiili- ja muotiala, taideteollisuusala
Kirsi Lähde, puh 044 090 1262, kirsi.lahde(at)novida.fi

Valma
Riikka Kokkala-Kortteinen, puh. 040 900 1551, riikka.kokkala-kortteinen(at)novida.fi

Uudenkaupunkin toimipaikan ervat:

Sosiaali- ja terveysala, cateringala, liiketoiminta
Hannu Ketonen, puh. 044 051 6573, hannu.ketonen@novida.fi

Autoala, logistiikka, kone- ja tuotantotekniikka
Ari Eerikkilä, puh. 040 096 8890, ari.eerikkila@novida.fi

Prosessitekniikan ala, autoala, logistiikka
Tiina Wikman-Hakala, puh. 044 095 6357, tiina.wikman-hakala@novida.fi