Koulutuspaikka 
Verkko

Koulutusaika          
13.3.2024–14.1.2025

Koulutuksen toteutus
Koulutus kestää noin 12 kuukautta ja sisältää 11 koulutuspäivää.

Koulutuksen sisältö
Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto antaa sinulle konkreettisia työkaluja arjen johtamiseen sekä kehität ja parannat johtamistyöskentelyäsi. Koulutuksessa opit tunnistamaan vahvuutesi ja kehittämiskohteesi johtajana. Koulutuksessa voit vaihtaa ajatuksia, saat vertaistukea ja verkostoidut muiden esihenkilöiden kanssa.

Koulutus sopii sinulle, joka haluat saada uusia näkökulmia työyhteisön ja organisaation kehittämiseen, kehittää omaa osaamistasi ja johtamistaitoja sekä parantaa vuorovaikutustaitoja.

Koulutuspäivät toteutetaan verkossa

13.3.2024 klo 9–14  Koulutuksen startti ja johtajan vuorovaikutustaidot
17.4.2024 klo 9–14  Oman johtajuuden kehittäminen
14.-16.5.2024 klo 9–14  Henkilöstön osaamisen, sitoutumisen ja tuloksen kehittäminen
10.9.2024 klo 9–14  Johtajan juridiikkaa
1.10.2024 klo 9–14  Talouden suunnittelu ja organisointi
29.10.2024 klo 9–15  Projektin johtaminen 1
12.11.2024 klo 9–15  Projektin johtaminen 2
11.12.2024 klo 9–14  Asiakkuuksien johtaminen 1
12.12.2024 klo 9–11  Asiakkuuksien johtaminen 2
14.1.2025 klo 9–14  Työyhteisön kehittäminen ja johtaminen

Muutokset koulutuksen sisältöön ja aikatauluun ovat mahdollisia.

Tutkinnon rakenne                    
Tutkinto muodostuu yhdestä pakollisesta ja kahdesta valinnaisesta tutkinnon osasta.

Tutustu tarkemmin tutkinnon perusteisiin: https://eperusteet.opintopolku.fi/#/fi/ammatillinen/2541612/rakenne

Tutkinnon suorittaminen

Osallistujat suorittavat johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinnon. Tutkinnon osien arvioinnit ja näytöt suoritetaan koulutuksen aikana.

Tutkinnon suorittamiseksi osoitat ammattitaitosi ja osaamisesi johtajana käytännön työtehtävissä johtamalla ja kehittämällä yrityksesi tai vastuualueesi henkilöstöä, toimintaa ja taloutta. Dokumentoit toimintaasi sovitusti ja osoitat osaamisesi tutkinnon osakohtaisissa näyttökeskusteluissa.

Opiskelijamaksu
Koulutus on valtion tukemaa. Opiskelijamaksu on yhteensä 2.190 €, josta Novida laskuttaa 590 € ja Educo Valmennustalo 1.600 €. Novida laskuttaa omasta osastaan koulutuksen alkaessa 30 % (tätä osuutta ei palauteta esim. opintojen keskeytyessä) ja loppuosan noin 2 kuukauden kuluttua koulutuksen alkamisesta.

Koulutus on mahdollista suorittaa oppisopimuskoulutuksena, jolloin se on opiskelijalle maksuton.

Lisäksi kouluttaja voi laskuttaa mahdollisista analyyseistä yms.

Lisätiedot koulutuksesta
Johanna Böckerman
044 733 4904
johanna.bockerman@educo.fi

Lisätiedot tutkinnosta
Karita Leino
040 707 3445
karita.leino@novida.fi

Hakeutuminen
Hakuaika päättyy 28.2.2024.

Mikäli olet kiinnostunut oppisopimuksesta, ota yhteys oman alueesi oppisopimustoimistoon tai Novidan oppisopimustoimistoon oppisopimus@novida.fi. Opiskelijalla tulee olla soveltuva alan työpaikka, jonne voidaan solmia oppisopimus.

Alla olevista painikkeista voit hakeutua joko omaehtoiseen koulutukseen tai Novidan oppisopimuskoulutukseen.