Opiskelijapalvelut

Opiskelijapalveluiden yhteystiedot

Opintotoimisto

Koulumatkatukihakemukset ja opintotukiasiat hoidetaan opintotoimistoissa. Toimistosta saat tarvittaessa myös opiskelutodistuksen sekä opintosuoritusotteen.

Lieto

Liedossa opintotoimisto palvelee
to klo 9.00-15.00
osoitteessa Opintie 1, 21420 Lieto

opintosihteeri Tuija Ekholm
puh. 040 900 8454
tuija.ekholm@novida.fi

Uusikaupunki

Uudenkaupungin opintotoimisto sijaitsee A-rakennuksen 3. kerroksessa.
Avoinna ma-pe klo 9.00-15.00

opintosihteeri Niina Virtamo puh. 040 652 6825
uusikaupunki@novida.fi

Lukio, Loimaa

Lukiossa opintotoimisto palvelee
ma-to klo 8.00-15.00
pe klo 8.00-14.45
osoitteessa Puistokatu 16, 32200 Loimaa

opintosihteeri Kirsi Rantanen, 050 311 4555
kirsi.rantanen@novida.fi

  

Loimaa

Myllykyläntien toimipiste avoinna:
ma-pe klo 9.00-15.00

opintosihteeri Tiina Mäkilä
puh. 040 900 8451
tiina.makila@novida.fi

Turuntien toimipiste avoinna:
ma-pe klo 9.00-15.00

opintosihteeri Merja Haonperä
puh. 040 900 8452
merja.haonpera@novida.fi

Hämeentien toimipiste avoinna:
ma, ti, ke, pe klo 9.00-15.00

opintosihteeri Tuija Ekholm
puh. 040 900 8454
tuija.ekholm@novida.fi

Kuraattorit

Opiskelun aikana opiskelija voi kohdata erilaisia asioita, jotka vaikuttavat opiskelumenestykseen. Ongelmat voivat aiheuttaa poissaoloja koulusta, ja tätä kautta eteneminen opinnoissa voi vaikeutua.

Kuraattorin työhön kuuluu opiskelijoiden tukeminen ja auttaminen heidän opiskeluissaan ja muussa sosiaalisessa kasvussa. Kuraattorit tekevät yhteistyötä myös vanhempien, opettajien ja muiden yhteistyöverkostojen kanssa.

Opiskelija voi ottaa yhteyttä, jos…
* koulussa on vaikeaa
* on masentunut ja ahdistunut
* raha-asiat ovat sekaisin ja vaarantavat opiskelun
* on huolia yksityiselämässä
* on ongelmia päihteiden kanssa ja haluaa muutosta

Kuraattorit pyrkivät osaltaan tukemaan huoltajia ja opettajia heidän kasvatustyössään. Kaikki käydyt keskustelut ovat luottamuksellisia.

Novidan kuraattorit

Lieto

koulukuraattori Liisa Lähde
puh. 040 182 4122
liisa.lahde@varha.fi

Loimaa

Hämeentie ja Myllykyläntie:
kuraattori Pirkko-Liisa Marttila
puh. 050 328 3314
pirkko-liisa.marttila@varha.fi
paikalla Myllykyläntiellä: ma, ke ja to
paikalla Hämeentiellä: ti ja pe

Turuntie:
kuraattori Nina Heikkilä
puh. 040 187 4941
nina.heikkila@varha.fi
paikalla: ma, ti ja ke

Lukio:
kuraattori Päivi Isotuovola
puh. 02 761 1364, tekstiviestit 050 331 4787
paivi.isotuovola@varha.fi

Uusikaupunki

kuraattori Kristiina Kaupinsalo
(kone- ja tuotantotekniikka, auto-, rakennus-, logistiikka- sekä sähköala)
puhelut: 040 485 6421
kristiina.kaupinsalo@varha.fi

kuraattori Kirsi Gustafsson
(sosiaali- ja terveysala, prosessiteollisuus, liiketoiminta, ravintola- ja cateringala sekä valma)
puhelut: 040 195 6163
kirsi.gustafsson@varha.fi

Koulupsykologi

Koulupsykologin tehtävät voivat liittyä yksittäisen opiskelijan tukemiseen, kouluyhteisön hyvinvoinnin edistämiseen tai opiskeluhuollon yhteistyöhön.

Novidan koulupsykologit

Loimaa

koulupsykologi Santtu Forsström
santtu.forsstrom@varha.fi
puh. 050 331 5646
Myllykyläntiellä tiistaisin.
Turuntiellä ja lukiolla torstaisin.
Hämeentiellä tarvittaessa.

Opiskelijaterveydenhuolto

Liedossa

Liedossa Härkätien kansanterveystyön kuntayhtymä järjestää opiskelijoiden lakisääteiset terveyspalvelut.

terveydenhoitaja Johanna Heino
puh. 050 343 9971
johanna.heino@varha.fi

Vastaanotto Opintiellä ilman ajanvarausta maanantaisin ja perjantaisin. Muina aikoina yhteydenotot puhelimitse, sähköpostilla tai Wilman kautta.

Loimaalla

Myllykyläntien ja Turuntien toimipisteissä ottaa vastaan
terveydenhoitaja Eevamaija Verho
puh. 050 311 4670
eevamaija.verho@varha.fi
Vastaanotto ilman ajanvarausta ja puhelinaika klo 9.30 – 10.30.
Perjantaisin kiireellisissä asioissa yhteys pääterveysasemaan.

  • Myllykyläntiellä:
    maanantaisin klo 8.00-16.00
    tiistaisin klo 8.00-16.00
  • Turuntiellä:
    keskiviikkoisin klo 8.00-16.00
    torstaisin klo 8.00-16.00

Hämeentien toimipisteessä ottaa vastaan
terveydenhoitaja Tiia Reunanen
puh. 050 311 4737
tiia.reunanen@varha.fi
Tavattavissa pääsääntöisesti torstaisin.
Puhelinaika klo 10:15 – 11:15

Lukiossa ottaa vastaan terveydenhoitaja Eija Ahonen
puh. 02 761 2327 tai 040 5267271
eija.ahonen@varha.fi
tavattavissa ma, ke, to ja pe kello 8 alkaen (B002).
puhelinaika ja vastaanotto ilman ajanvarausta klo 10.15 -11.15.

Uudessakaupungissa

Terveydenhoitaja Tanja Hatakan vastaanottotilat ovat Novidan Uudenkaupungin päärakennuksen (A-rakennus) toisessa kerroksessa.

Vastaanottoajat ilman ajanvarausta maanantaista perjantaihin klo 8 – 9.30.
Muina aikoina yhteyden terveydenhoitajaan saa puhelimitse / viestillä puh. 044 700 6208. Kiireellisissä asioissa ota yhteyttä Uudenkaupungin terveyskeskuksen ajanvarausautomaattiin, puh. 02 8451 2400.

Lääkärin vastaanotto on samassa paikassa kuin terveydenhoitajan vastaanotto. Oppilaitoksemme lääkäri tekee pääsääntöisesti opiskelun aloitukseen liittyviä terveystarkastuksia. Ajanvarauksen lääkärille saa terveydenhoitajalta puh.044 700 6208, puhelinaika 12.00 – 12.30.

Kysy lisää opiskeluterveydenhuollosta terveydenhoitajaltasi tai tule käymään.

Opinto-ohjaus

Opinto-ohjauksen tehtävä

Opinto-ohjauksen tehtävänä on tukea ja kannustaa opiskelijaa hänen opinnoissaan, ja tarjota apua kaikissa opiskeluun liittyvissä kysymyksissä. Ohjauksen avulla opiskelijaa tuetaan löytämään omat vahvuutensa ja saavuttamaan omat ammatilliset tavoitteensa.
Opinto-ohjaajat auttavat ja ohjaavat opiskelijaa hänen tulevaisuuteensa vaikuttavissa tärkeissä päätöksissä, mm. valinnaisuuksien ja suuntautumisien tekemisessä, sekä jatko-opintoihin hakeutumisessa.

Ohjaustyöhön kuuluu esimerkiksi
• aikaisempien opintojen hyväksiluvut yhteistyössä aineen opettajien kanssa (osaamisen tunnustaminen)
• henkilökohtaisen opiskelusuunnitelman laatiminen yhdessä opiskelijan kanssa
• jatko-opinnoista tiedottaminen
• opiskelijahuoltoon liittyvät asiat
• henkilökohtaiset keskustelut opiskelijan kanssa.

Novidan opinto-ohjaajat

Lieto

Kaisa Kastio-Moisio
Puh. 044 090 1225, puhelinaika maanantaisin klo 8.30 – 10.00 ja torstaisin klo 12.30 – 13.00
kaisa.kastio-moisio@novida.fi

Loimaa

Hämeentien toimipiste ja jatkuva haku:
Päivi Keinonen
puh. 040 543 6432
paivi.keinonen@novida.fi

Myllykyläntien toimipiste:
Sari Jalonen
puh. 040 900 1587
sari.jalonen@novida.fi

Turuntien toimipiste:
Ulla Mellin
puh. 040 900 1331
ulla.mellin@novida.fi

Lukio, Puistokatu 16:
Vesa Parttimaa
tavoitettavissa ma-pe klo 9-15
puh. 040 481 4827
vesa.parttimaa@novida.fi

Uusikaupunki

Pasi Junttanen
puh. 044 088 6342
pasi.junttanen@novida.fi

Päivi Tanner
puh. 044 733 6613
paivi.tanner@novida.fi

Erityisopetus

Opiskelijan tarvitsemaa erityistä tukea tarjotaan, jos opintojen alussa tai niiden aikana ilmenee erityisen tuen tarve, joka vaikuttaa opintojen etenemiseen. Erityisen tuen suunnittelusta vastaa ammattialan erityisestä tuesta vastaava opettaja ja se tehdään yhdessä opiskelijan ja alaikäisen huoltajan kanssa. Erityisen tuen tarkoituksena on varmistaa opintojen edistyminen ja tutkinnon suorittaminen. Erityinen tuki koskee perustutkintoja, ammatti- ja erikoisammattitutkintoja sekä Valma koulutusta.

Loimaan toimipaikka:

koordinoivat erityisopettajat
Hämeentie: Katja Hakala, puh. 040 131 9494, katja.hakala@novida.fi
Myllykyläntie ja Turuntie: Mia Raitanen, puh. 040 630 2059, mia.raitanen@novida.fi
– Myllykyläntiellä pääsääntöisesti ma, ti ja ke
– Turuntiellä pääsääntöisesti to ja pe

ervat:

Autoala
Juuso Hirvensalo, puh. 044 090 1211, juuso.hirvensalo@novida.fi

Hius- ja kauneudenhoitoala
Anne Koskinen, puh. 040 900 1556, anne.koskinen@novida.fi

Kone- ja tuotantotekniikka
Tuija Mustalahti, puh. 040 900 1553, tuija.mustalahti@novida.fi

Liiketoiminta
Eija Ronkola, puh. 044 090 1222, eija.ronkola@novida.fi

Logistiikka-ala
Joni Alanko, puh. 044 765 4697, joni.alanko@novida.fi

Maatalousala
Virpi Loivarinne, puh. 044 320 4517, virpi.loivarinne@novida.fi

Rakennusala
Tommi Valtonen, puh. 044 090 1342, tommi.valtonen@novida.fi

Ravintola- ja catering-ala
Päivi Varjonen, puh. 044 090 1334, paivi.varjonen@novida.fi

Sosiaali- ja terveysala
Lea Karolius, puh. 044 090 1333, lea.karolius@novida.fi

Sähkö- ja automaatioala, talotekniikka
Kari Valtanen, puh. 040 900 1295, kari.valtanen@novida.fi

Tekstiili- ja muotiala, taideteollisuusala
Kirsi Lähde, puh 044 090 1262, kirsi.lahde@novida.fi

Tuva
Katja Hakala, puh. 040 131 9494, katja.hakala@novida.fi

Liedon ja Uudenkaupungin toimipaikkojen
koordinoiva erityisopettaja:

Timo Laitinen, puh. 040 623 6289, timo.laitinen@novida.fi

Liedossa torstaisin, Uudessakaupungissa ma-ke ja pe

Liedon toimipaikan erva:

Sosiaali- ja terveysala
Kaija Mustikkamaa, puh. 044 090 1332, kaija.mustikkamaa@novida.fi

Tekniikan alat
Mika Kortelainen, puh. 040 531 5335, mika.kortelainen@novida.fi

Uudenkaupunkin toimipaikan ervat:

Autoala, logistiikka, kone- ja tuotantotekniikka
Ari Eerikkilä, puh. 040 096 8890, ari.eerikkila@novida.fi

Liiketoiminta
Elina Siivonen, puh. 050 307 6557, elina.siivonen@novida.fi

Prosessitekniikan ala, autoala, logistiikka
Tiina Wikman, puh. 044 095 6357, tiina.wikman@novida.fi

Sosiaali- ja terveysala, cateringala
Hannu Ketonen, puh. 044 051 6573, hannu.ketonen@novida.fi