Opiskelijapalvelut

Opiskelijapalveluiden yhteystiedot

Opintotoimisto

Koulumatkatukihakemukset ja opintotukiasiat hoidetaan opintotoimistoissa. Toimistosta saat tarvittaessa myös opiskelutodistuksen sekä opintosuoritusotteen.

Lieto

Liedossa opintotoimisto palvelee
to klo 8.00-16.00
osoitteessa Opintie 1, 21420 Lieto

opintosihteeri Tuija Ekholm,
puh. 044 722 0164,
tuija.ekholm@novida.fi

Uusikaupunki

Uudenkaupungin opintotoimisto sijaitsee A-rakennuksen 3. kerroksessa.
Avoinna ma-to klo 8.00-16.00
pe klo 8.00-14.45

opintosihteeri Lenni Rantala puh. 040 652 6825
opintosihteeri Sirpa Toivanen puh. 044 700 6204
uusikaupunki@novida.fi

Lukio, Loimaa

Lukiossa opinto-toimisto palvelee
ma-to klo 8.00-15.00
pe klo 8.00-14.45
osoitteessa Puistokatu 16, 32200 Loimaa

opintosihteeri Kirsi Rantanen, 050 311 4555
kirsi.rantanen@novida.fi

  

Loimaa

Myllykyläntien toimipiste avoinna:
ma-to klo 8.00-16.00
pe klo 8.00-14.45

opintosihteeri Teija Pelkonen
puh. (02) 760 810
myllykylantie.loimaa@novida.fi

Turuntien toimipiste avoinna:
ma-to klo 8.00-16.00
pe klo 8.00-14.45

opintosihteeri Merja Haonperä
puh. 040 900 8452
turuntie.loimaa@novida.fi

Hämeentien toimipiste avoinna:
ma, ti, ke klo 8.00-16.00
pe klo 8.00-14.45

opintosihteeri Tuija Ekholm
puh. 040 900 8454
hameentie.loimaa@novida.fi

Kuraattorit

Opiskelun aikana opiskelija voi kohdata erilaisia asioita, jotka vaikuttavat opiskelumenestykseen. Ongelmat voivat aiheuttaa poissaoloja koulusta, ja tätä kautta eteneminen opinnoissa voi vaikeutua.

Kuraattorin työhön kuuluu opiskelijoiden tukeminen ja auttaminen heidän opiskeluissaan ja muussa sosiaalisessa kasvussa. Kuraattorit tekevät yhteistyötä myös vanhempien, opettajien ja muiden yhteistyöverkostojen kanssa.

Opiskelija voi ottaa yhteyttä, jos…
* koulussa on vaikeaa
* on masentunut ja ahdistunut
* raha-asiat ovat sekaisin ja vaarantavat opiskelun
* on huolia yksityiselämässä
* on ongelmia päihteiden kanssa ja haluaa muutosta

Kuraattorit pyrkivät osaltaan tukemaan huoltajia ja opettajia heidän kasvatustyössään. Kaikki käydyt keskustelut ovat luottamuksellisia.

Novidan kuraattorit

Lieto

koulukuraattori Liisa Lähde
puh. 040 182 4122
liisa.lahde@lieto.fi

Loimaa

ammattiopiston kuraattori Pirkko-Liisa Marttila
puh. 050 328 3314
pirkko-liisa.marttila@loimaa.fi

Maanantai:   Myllykyläntie
Tiistai:           Turuntie
Keskiviikko:  Turuntie
Torstai:         Hämeentie
Perjantai:     Myllykyläntie

lukion kuraattori Päivi Isotuovola
puh. 02 761 1364, tekstiviestit 050 331 4787
paivi.isotuovola@loimaa.fi

Uusikaupunki

kuraattori Kristiina Kaupinsalo
puhelut: 040 485 6421
kristiina.kaupinsalo@uusikaupunki.fi

Koulupsykologi

Koulupsykologin tehtävät voivat liittyä yksittäisen opiskelijan tukemiseen, kouluyhteisön hyvinvoinnin edistämiseen tai opiskeluhuollon yhteistyöhön.

Novidan koulupsykologit

Loimaa

koulupsykologi Jarna Varho
jarna.varho@loimaa.fi
puh. 050 331 5646 tai 02 761 1366

Vastaaotto:
maanantai: Hämeentie
tiistai: Myllykyläntie
keskiviikko: Lukio
torstai-perjantai: Turuntie (tarpeen mukaan)

Uusikaupunki

Aino Rantasila
aino.rantasila@novida.fi
puh. 050 306 8815

Vastaanotto pääsääntöisesti ma-ke.

Opiskelijaterveydenhuolto

Liedossa

Liedossa Härkätien kansanterveystyön kuntayhtymä järjestää opiskelijoiden lakisääteiset terveyspalvelut.

terveydenhoitaja Johanna Heino
puh. 050 343 9971
johanna.heino@ieto.fi

Vastaanotto Opintiellä ilman ajanvarausta maanantaisin ja perjantaisin. Muina aikoina yhteydenotot puhelimitse, sähköpostilla tai Wilman kautta.

Loimaalla

Hämeentien, Myllykyläntien ja Turuntien toimipisteissä ottaa vastaan
terveydenhoitaja Ida-Maria Sauranen
puh. 02 761 2331 / 050 311 4670 (tekstiviestit)
ida-maria.sauranen@loimaa.fi
puhelinaika arkisin klo 8.00-8.45
vastaanotto ilman ajanvarausta arkisin klo 9.00-10.00

  • Myllykyläntiellä:
    maanantaisin klo 8.00-15.30
    tiistaisin (parittomat viikot) klo 8.00-15.30
    keskiviikkoisin klo 8.00-15.30
  • Turuntiellä:
    torstaisin klo 8.00-15.30
    perjantaisin klo 8.00-13.30
  • Hämeentiellä:
    tiistaisin (parilliset viikot) klo 8.00-15.30

Lukiossa ottaa vastaan terveydenhoitaja Eija Ahonen
puh. 02 761 2327 tai 040 5267271
eija.ahonen@loimaa.fi
tavattavissa ma, ke, to ja pe kello 8 alkaen (B002).
puhelinaika ja vastaanotto ilman ajanvarausta klo 10.15 -11.15.

Uudessakaupungissa

Terveydenhoitaja Katariina Vuorelan vastaanottotilat ovat Novidan Uudenkaupungin päärakennuksen (A-rakennus) toisessa kerroksessa.

Vastaanottoajat ilman ajanvarausta maanantaista perjantaihin klo 8 – 9.30.
Muina aikoina yhteyden terveydenhoitajaan saa puhelimitse / viestillä puh. 044 700 6208. Kiireellisissä asioissa ota yhteyttä Uudenkaupungin terveyskeskuksen ajanvarausautomaattiin, puh. 02 8451 2400.

Lääkärin vastaanotto on samassa paikassa kuin terveydenhoitajan vastaanotto. Oppilaitoksemme lääkäri tekee pääsääntöisesti opiskelun aloitukseen liittyviä terveystarkastuksia. Ajanvarauksen lääkärille saa terveydenhoitajalta puh.044 700 6208, puhelinaika 12.00 – 12.30.

Kysy lisää opiskeluterveydenhuollosta terveydenhoitajaltasi tai tule käymään.

Opinto-ohjaus

Opinto-ohjauksen tehtävä

Opinto-ohjauksen tehtävänä on tukea ja kannustaa opiskelijaa hänen opinnoissaan, ja tarjota apua kaikissa opiskeluun liittyvissä kysymyksissä. Ohjauksen avulla opiskelijaa tuetaan löytämään omat vahvuutensa ja saavuttamaan omat ammatilliset tavoitteensa.
Opinto-ohjaajat auttavat ja ohjaavat opiskelijaa hänen tulevaisuuteensa vaikuttavissa tärkeissä päätöksissä, mm. valinnaisuuksien ja suuntautumisien tekemisessä, sekä jatko-opintoihin hakeutumisessa.

Ohjaustyöhön kuuluu esimerkiksi
• aikaisempien opintojen hyväksiluvut yhteistyössä aineen opettajien kanssa (osaamisen tunnustaminen)
• henkilökohtaisen opiskelusuunnitelman laatiminen yhdessä opiskelijan kanssa
• jatko-opinnoista tiedottaminen
• opiskelijahuoltoon liittyvät asiat
• henkilökohtaiset keskustelut opiskelijan kanssa.

Novidan opinto-ohjaajat

Lieto

Kaisa Kastio-Moisio
tavoitettavissa ma, ke ja to
Puh. 044 090 1225, puhelinaika maanantaisin klo 8.30 – 10.00 ja torstaisin klo 12.30 – 13.00
kaisa.kastio-moisio@novida.fi

Loimaa

Hämeentien ja Turuntien toimipiste:
Henrika Ojala
puh. 040 900 1323
henrika.ojala@novida.fi

Myllykyläntien toimipisteet:
Sari Jalonen
puh. 040 900 1587
sari.jalonen@novida.fi

Lukio, Puistokatu 16
Vesa Parttimaa
tavoitettavissa ma-pe klo 9-15
puh. 040 481 4827
vesa.parttimaa@novida.fi

Uusikaupunki

Pasi Junttanen
puh. 044 088 6342
pasi.junttanen@novida.fi

Erityisopetus

Opiskelijan tarvitsemaa erityistä tukea tarjotaan, jos opintojen alussa tai niiden aikana ilmenee erityisen tuen tarve, joka vaikuttaa opintojen etenemiseen. Erityisen tuen suunnittelusta vastaa ammattialan erityisestä tuesta vastaava opettaja ja se tehdään yhdessä opiskelijan ja alaikäisen huoltajan kanssa. Erityisen tuen tarkoituksena on varmistaa opintojen edistyminen ja tutkinnon suorittaminen. Erityinen tuki koskee perustutkintoja, ammatti- ja erikoisammattitutkintoja sekä Valma koulutusta.

Loimaan toimipaikan ervat:

Autoala
Juuso Hirvensalo, puh. 044 090 1211, juuso.hirvensalo@novida.fi

Hius- ja kauneudenhoitoala
Satu Railo, puh. 044 090 1217, satu.railo@novida.fi

Kone- ja tuotantotekniikka
Tuija Mustalahti, puh. 040 900 1553, tuija.mustalahti@novida.fi

Liiketoiminta, media-ala
Eija Ronkola, puh. 044 090 1222, eija.ronkola@novida.fi

Logistiikka-ala
Joni Alanko, puh. 044 765 4697, joni.alanko@novida.fi

Maatalousala
Virpi Loivarinne, puh. 044 320 4517, virpi.loivarinne@novida.fi

Rakennusala
Tommi Valtonen, puh. 044 090 1342, tommi.valtonen@novida.fi

Ravintola- ja catering-ala
Päivi Varjonen, puh. 044 090 1334, paivi.varjonen@novida.fi

Sosiaali- ja terveysala
Lea Karolius, puh. 044 090 1333, lea.karolius@novida.fi

Sähkö- ja automaatioala, talotekniikka
Kari Valtanen, puh. 040 900 1295, kari.valtanen@novida.fi

Tekstiili- ja muotiala, taideteollisuusala
Kirsi Lähde, puh 044 090 1262, kirsi.lahde@novida.fi

Valma
Riikka Kokkala-Kortteinen, puh. 040 900 1551, riikka.kokkala-kortteinen@novida.fi

Liedon toimipaikan erva:

Kaija Mustikkamaa, puh. 044 090 1332, kaija.mustikkamaa@novida.fi

Uudenkaupunkin toimipaikan ervat:

Sosiaali- ja terveysala, cateringala, liiketoiminta
Hannu Ketonen, puh. 044 051 6573, hannu.ketonen@novida.fi

Autoala, logistiikka, kone- ja tuotantotekniikka
Ari Eerikkilä, puh. 040 096 8890, ari.eerikkila@novida.fi

Prosessitekniikan ala, autoala, logistiikka
Tiina Wikman-Hakala, puh. 044 095 6357, tiina.wikman-hakala@novida.fi